چگونه از جوش آوردن خودرو جلوگیری کنیم؟

اگر سیستم خنک کننده موتور خودرو شما به درستی کار نکند، گرما می تواند به موتور خودرو شما آسیب برساند. اگر متوجه شدید که درجه حرارت آب خودرو در حال بیش از حد بالا رفتن است، انجام مو به مو مراحل زیر می تواند هنگام جوش آوردن خودرو به جلوگیری از آسیب به وسیله نقلیه شما کمک کند، تا زمانی که بتوانید سیستم خنک کننده خودرو را تعمیر کنید.

چگونه از جوش آوردن خودرو جلوگیری کنیم

۱ـ خودرو را متوقف کنید. به محض اینکه متوجه شدید درجه آب خودرو به H (مخفف “Hott” یعنی داغ) نزدیک شده، کنار بزنید و ماشین را خاموش کنید تا اجازه دهید موتور خنک شود. در روزهای گرم سال باید به درجه آب خودرو بیشتر دقت کنید.

  • اگر متوجه خروج بخار از زیر درب موتور خودرو شدید، بلافاصله توقف کنید. اگر حواستان کاملا به درجه حرارت آب باشد، ممکن است بتوانید مانع از جوش آوردن و خروج بخار از خودرو شوید.

 

چگونه از جوش آوردن خودرو جلوگیری کنیم

۲ـ درب موتور خودرو را باز کنید. این کار به خنک شدن سریعتر موتور، کمک  می کند. اگر بخار از درب رادیاتور خارج می شود مراقب باشید که باعث سوختگی شما نشود.

 

چگونه از جوش آوردن خودرو جلوگیری کنیم

۳ـ وقتی موتور داغ است، هرگز درب رادیاتور را باز نکنید. انجام این کار به  احتمال بسیار زیاد باعث می شود آب رادیاتور و بخار داغ با فشار زیاد آزاد شده و به بیرون پاشیده شود که می تواند سبب سوختگی بسیار جدی شود.

 

چگونه از جوش آوردن خودرو جلوگیری کنیم

۴ـ مخزن ذخیره آب رادیاتور را بررسی و در صورت نیاز آن را پر کنید. بیشتر اتومبیل های امروزی یک مخزن پلاستیکی مایع خنک کننده متصل به بالای رادیاتور دارند. این مخزن به شما اجازه می دهد بدون باز کردن درب رادیاتور، کم بودن مایع خنک کننده را ببینید. بیشتر آنها علامت هایی برای نشان دادن سطح مایع خنک کننده دارند، علامت پایین تر یعنی خطر داغ شدن بیش از حد موتور وجود دارد. بررسی کنید ببینید شاید سطح مایع خنک کننده موتور روی علامت پایین تر یا حتی کمتر از آن باشد.

  • مایع خنک کننده (یا اگر در دسترس نبود، آب) تا خط علامت پُر (Full) به مخزن ذخیره اضافه کنید. در بیشتر خودروها حتی اگر موتور داغ باشد می توانید مایع را به مخزن ذخیره اضافه کنید. کتابچه راهنمای اتومبیل خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید، وگرنه پیش از باز کردن درب مخزن صبر کنید تا موتور خنک شود.

چگونه از جوش آوردن خودرو جلوگیری کنیم

 

  • اگر ماشین شما فقط رادیاتور دارد و مخزن ذخیره مایع خنک کننده ندارد، شما باید صبر کنید تا خنک شود و بعد با باز کردن درب رادیاتور سطح مایع خنک کننده را بررسی کرده و در صورت نیاز به آن اضافه کنید.

چگونه از جوش آوردن خودرو جلوگیری کنیم

 

 

چگونه از جوش آوردن خودرو جلوگیری کنیم

۵ـ به دنبال یک نشتی در سیستم خنک کننده بگردید. اگر سطح مایع خنک  کننده کم شده باشد، ممکن است سیستم خنک کننده خودرو شما در جایی نشتی داشته باشد. اگر در زمینه خودرو با تجربه هستید، رادیاتور و اتصالات و بست ها و شلنگ های آن و بدنه موتور و سر سیلندر و واشر سر سیلندر را برای هر گونه نشتی بررسی کنید.

  • اگر چیز زیادی درمورد ماشین نمی دانید، اتومبیل خود را به نزدیک ترین تعمیرگاه برده و از آنها بخواهید تا فشار سیستم خنک کننده را تست کنند. تست فشار سیستم خنک کننده نسبتا آسان است.

 

۶ـ مشخص کنید که می توانید به رانندگی ادامه دهید یا باید درخواست کمک کنید. اگر مشکل ماشین شما فقط کمبود مایع خنک کننده رادیاتور بود و  می توانستید دوباره آن را پر کنید، احتمالا می توانید بدون مشکل به رانندگی ادامه دهید.

 

چگونه از جوش آوردن خودرو جلوگیری کنیم

  • اگر به نظر می رسید که مایع خنک کننده رادیاتور به طور کامل خالی شده، هرگز با آن رانندگی نکنید. با این کار باعث آسیب شدید به موتور خودروتان می شوید.
  • در صورت امکان بهتر است برای انتقال اتومبیل با امداد خودرو تماس بگیرید و درخواست یدک کش کنید.

اگر هیچ کمکی در دسترس نبود یا به هر شکلی شرایط طوری بود که مجبور به ادامه رانندگی بودید، این مطلب را در مورد جلوگیری از جوش آوردن خودرو هنگامی که مجبور به رانندگی هستید، بخوانید.

منبع: wikiHow

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *