آتش سوزی

آموزش های لازم برای پیشگیری از آتش سوزی در منزل

امروزه دیگر خانه ای را نمی توان پیدا کرد که هیچ وسیله برقی نداشته باشد. اغلب منازل تمام لوازم از کوچک مثل چای ساز و سولاردوم گرفته تا اقلام بزرگتر مثل یخچال را تهیه و استفاده می کنند. گرچه بسیار به راحتتر زندگی کردن ما کمک کرده اند اما در صورتی که مراقبت های لازم را انجام ندهیم می توانند خطر ساز هم باشند، با یک جرقه یا اتصال سیم و اتفاقات امثال آن حتی باعث آتش سوزی شوند. ما در مرکز آموزشی مو به مو راهکارهایی ارائه کرده ایم تا از ایجاد ضررهای مالی و جانی ناشی از آتش سوزی بتوانید پیشگیری کنید. با مو به مو همراه باشید.

 

چه باید کرد ؟

1

چراغ های خانه باید سالم باشند.
در صورتی که حتی یک مورد مشکوک و یک خرابی در مهتابی ها و چراغ های خانه مشاهده کردید قبل از ایجاد جرقه و مشکلات بیشتر تعمیر یا در صورتی که قابل تعمیر نیستند از خانه خارج کنید.

 

2

در هر خانه ای قسمت های مختلفی وجود دارد که رطوبت بیشتری دارند و به وسایل برقی شما می تواند آسیب برساند. پس اگر خانه ی شما بزرگ است دلیلی ندارد این لوازم را در زیر زمین یا طبقه ای که رطوبت بالایی دارد یا کنار پنجره یا کنار محل ظرف شویی آشپزخانه تان و حتی در پارکینگ بگذارید.

 

3

نکته مهم دیگر چک کردن مرتب سیم های وسایل برقی است که نباید هیچ آسیبی داشته باشند.

اگر حس کردید پریز برق حرارت دارد و دمای طبیعی ندارد حتما آن را تعویض کنید و اگر خود وارد نیستید از یک برقکار کمک بگیرید.

 

4

عاقلانه ترین کار این است که هیچ پارچه، لباس یا دستمال قابل احتراق را کنار شومینه یا بخاری یا حتی اجاق گاز قرار ندهید. اگر برای خشک کردن لباس هایتان عجله دارید خشک کردن لباس به صورتی که مستقیما روی بخاری قرار گیرد اصلا کار ایمنی نمی باشد.

 

5

مایکروویو را فراموش نکنید.
باقی مانده غذا یا روغن غذاها داخل ماکروویو می تواند دردسرساز شود.
پس همیشه آن را تمیز نگاه دارید.
و اگر هرگونه آسیبی به بدنه یا درب این دستگاه وارد شد تا تعمیر نشده است از آن استفاده نکنید.

 

6

هیچگاه ماشین لباس شویی در حالا کار و روشن را رها نکنید و از خانه خارج نشوید.
همچنین در صورتی که هیچ مهارت و تجربه ای در زمینه ی نصب این گونه وسایل ندارید اقدام به نصب و استفاده نکنید و فقط از یک متخصص کمک بگیرید.
چون این دستگاه ها با آب و رطوبت سروکار دارند بسیار با احتیاط باید استفاده شوند.

 

 

7

موارد ایمنی در هنگام کار با اجاق گاز را نیز رعایت کنید.
برای مثال پس از اتمام طبخ غذا حتما شعله را خاموش کنید.
و فراموش نکنید قابلمه را از روی اجاق بردارید.
بیشتر آتش سوزی ها از طریق آشپزخانه رخ داده است.
پس سایر موارد مثل آویزان کردن دستمالهای آشپزخانه یا قراردادن هرگونه پارچه قابل اشتعال کنار گاز جدا خودداری کنید.

هر گونه اسپری ضدعفونی کننده یا مایع تمیز کننده و روغن در کنار آتش بسیار خطرساز خواهد بود.

 

هیچگاه دسته های ماهیتابه یا هر ظرف دیگر را به سمت شعله ی گاز قرار ندهید و سعی کنید آن را به سمت خارج بچرخانید و حتی به سمتی که خود رفت و آمد دارید قرار ندهید تا از احتراق جلوگیری کنید.

مورد بسیار مهم دیگر که امنیت خودتان را تهدید می کند پوشیدن لباسهای بلند و گشاد و قابل اشتعال و همچنین باز گذاشتن مو ها هنگام پخت و پز است.

منبع: phow.ir

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد